Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir. Hiç bir partinin düşmanı da değidir. Kürt partilerinin doğru politikalarını destekler, yanlış politikalarını eleştirerek yol göstermeye çalışır.

+ Harflere tıklayarak isme göre filtreleyebilirsiniz.
+ Yazar görselini tıklayarak detaylı bilgi ekranını açabilirsiniz.

Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu Urfa doğumlu, Tıp fakültesi mezunu hala doktor olarak çalışıyor. 12 eylül darbesinde tutuklandı Diyarbakır askeri hastahanesinde tutuklu olarak kaldı.

Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu Urfa doğumlu, Tıp...

Aynur Engin

İçerik hazırlanıyor…

Aynur Engin

İçerik hazırlanıyor… Yazarın tüm yazıları

Aysel Çürükkaya

Aysel Çürükkaya, Tunceli Öğretmen okulu mezunu. Siyasi nedenlerden dolayı askeri cunta döneminde Diyarbakır cezaevinde altı yıl tutuklu olarak kaldı. İşkencelerin kalkması için 49 gün ölüm orucuna yattı. Şu anda Avrupa’da siyasi mülteci olarak yaşıyor.

Aysel Çürükkaya

Aysel Çürükkaya, Tunceli Öğretmen okulu mezunu....

Azad Sağnıç

15 Ekim 1960 tarihinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde, dünyaya geldi. Orta öğrenimini Tatvan’da tamamladı.1980 Askeri darbesine kadar 20 den fazla gözaltı ve tutukluluk yaşadı. 1980 darbesinden sonrada, Babası Faqi Hüseyin, Abisi Nevzat ve kardeşi Ferhat’la iki kez tutuklandı. Uzun işkenceli sorgulardan geçti Kars, Erzurum, Muş, Tatvan, İstanbul’da çeşitli dönemlerde gözaltına alındı ve hapis yattı. Diyarbakır cezaevinde Ölüm orucunda yaşamını yitiren Orhan KESKİN’in yaşamını anlatan, “Bana Beyaz Bir At Getirin” kitabının yazarıdır.

Azad Sağnıç

15 Ekim 1960 tarihinde Bitlis’in Tatvan...

Gülcan Işık

1966 tarihinde Erzincan Refahiye’ de doğdu. İlk ve ortaokulu Refahiye’de, Liseyi dışarıdan bitirdi. Açıköğretim Halkla İlişkiler Önlisans mezunu. “Ben İllegal yağmur damlası” adlı şiir kitabının yazarıdır.

Gülcan Işık

1966 tarihinde Erzincan Refahiye’ de doğdu....

Hani Better

İçerik hazırlanıyor…

Hani Better

İçerik hazırlanıyor…

Hasan Dere

Hasan Dere 1954 Malatya´da doğdu. Sosyalist Parti Kurucuları arasında yer aldı.1983/84 yıllarında Kawa üyesi olmaktan yargılandı. 1989’dan beri Almanya’da siyasi ilticacı ve 2000’den beri Alman vatandaşı olarak yaşıyor.

Hasan Dere

Hasan Dere 1954 Malatya´da doğdu. Sosyalist...

İbrahim Güçlü

1949 yılında Ankara Şerefli Koçhisar Hecîyan köyünde doğdu. Ankara Hukuk Fakültesinden mezun oldu. TİP; Fikir federasyonu üyeliği., Alarızgari gurubunun liderliğini yaptı. Çok kez tutklanıp cezaevlerine konuldu. Uzun süre Stockholm de mülteci olarak kaldı, şu anda Diyarbakır da yaşıyor.

İbrahim Güçlü

1949 yılında Ankara Şerefli Koçhisar Hecîyan...

İrfan Kaya

1959 yılında Bingöl´de dogdu. Bingöl eğitim enstitüsünden mezun oldu.19 öğretmenlik yaptı.. 1998 yılında ülkeyi terketmek zorunda kaldı. Halen ailesiyle birlikte Almanya´da yaşıyor. Evli ve üç çocuk babasıdır.

İrfan Kaya

1959 yılında Bingöl´de dogdu. Bingöl eğitim...

İsmail Beşikçi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1965-1971 yılları arasında Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi’nde asistanlık yaptı. Kürt sorunu üzerine araştırmaları ve yazılarıyla tanınan Beşikçi, sekiz kez cezaevine girip çıktı ve yaşamının 17 yılı cezaevinde geçti. Hala istanbulda yaşıyor.

İsmail Beşikçi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun...

Medeni Ayhan

1968 Mardin ili Nusaybin ilçesinde doğdu. Hukuk fakültesi mezunu. Yazdığı kitaplar ve makalelerden dolayı tutuklandı. Hakkında çok sayıda dava açıldı. Aykırı düşüncelerinden dolayı silahlı saldırıya uğradı. Hala Ankara da Avukat olarak çalışmaktadır.

Medeni Ayhan

1968 Mardin ili Nusaybin ilçesinde doğdu....

Medeni Duran

1971 Mardin Nusaybin doğumludur. Yazar, PEN üyesi, Yayınlanmış 3 kitabı var. 2000/ 2011 yılları arasında Mezopotamya haber ajansı (MHA) ve Fırat Haber ajansı (ANF) NewsKurd de yayınlanmış yüzlerce haber, söyleşi ve makalesi bulunuyor. Evli, 21 yıldır Almanya’da yaşıyor.

Medeni Duran

1971 Mardin Nusaybin doğumludur. Yazar, PEN...

Ömer Özmen

1954 yılında Varto da doğdu. Düziçi İlköğretmen Okulu ve Anadolu Üniversitesi mezunu. Öğretmen olarak çalıştı. Peyama Kurd ve Serbesti dergileri başta olmak üzere değişik gazete ve dergilerde yazarlık yaptı.“Çend Peyam ji Peyama Kurd” ve “Hevalname”adlı iki tane Kürtçe kitabı yayınlandı. Halen özel bir rehabilitasyon merkezinde uzman eğitimci olarak çalışmaktadır.

Ömer Özmen

1954 yılında Varto da doğdu. Düziçi...

Selim Çürükkaya

1954’te Bingöl’de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 adet kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya’da yaşıyor.

Selim Çürükkaya

1954’te Bingöl’de doğdu. Öğretmen okulundan mezun...

Serdest Özgül

1958 tarihinde Diyarbakır / Ergani’ de doğdu. Liseden mezun oldu. ASDK-DER Başkanlığı yaptı. 12 Eylü 1980 cuntasında tutuklandı, uzun süre Diyarbakır zidanında yattı. Hala Ergani de yaşıyor.

Serdest Özgül

1958 tarihinde Diyarbakır / Ergani’ de...

Şilan Yaşar

Ankara’da doğdu. 80 darbesinde tutuklandı. Üç yıl Peşmerge olarak Kürdistan dağlarında kaldı. İsveç’te yaşıyor. Öğretmen.

Şilan Yaşar

Ankara’da doğdu. 80 darbesinde tutuklandı. Üç...

Ulaş Boz

1975 yılında Dersim/Mazgirt’te doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi/ Radyo Televizyon Sinema Bölümü mezunu. Türkiye’de Ulusal televizyonlarda kameramanlık ve kısa bir süre de yönetmenlik yaptı. Eylül 2009’dan beri Almanya’da yaşıyor.

Ulaş Boz

1975 yılında Dersim/Mazgirt’te doğdu. Marmara Üniversitesi...

Vengma

Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir. Hiç bir partinin düşmanı da değidir. Kürt partilerinin doğru politikalarını destekler, yanlış politikalarını eleştirerek yol göstermeye çalışır.

Vengma

Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir....

Vera Koyi

1961 yılında Kars’ta Doğdu. İstanbul’da Dil ve edebiyat Fakültesinden mezun oldu.

Vera Koyi

1961 yılında Kars’ta Doğdu. İstanbul’da Dil...

Yavuz Binbay

Yavuz Binbay

… Yazarın tüm yazıları

Yekta Uzunoğlu

Yekta Uzunoğlu, 1953 Silvan doğumlu, Charles University tıp eğitimi mezunu, Doktor, yazar Çevirmen, girişimci, on dil bilir, şu anda Prag`da Yaşar.

Yekta Uzunoğlu

Yekta Uzunoğlu, 1953 Silvan doğumlu, Charles...

Çetin Güngör

1958 de Dersim’ de doğdu. Bir müddet öğretmen olarak çalıştı. 12 Eylül 1980 Öncesi PKK Merkez üyeliğine seçildi. KUK ile PKK arasındaki çatışmaları durdurdu.1981 yılından itibaren PKK Avrupa sorumluluğu yaptı. Türkiye soluyla birlikte anti-faşist cepheyi kurmaya çalıştı. Öcalan ve PKK’daki diktatörlüğe yönelttiği eleştirilerden dolayı Stokholm de, 1985 yılında katledildi.

Çetin Güngör

1958 de Dersim’ de doğdu. Bir...

Ferit Uzun

1950’de Siverek’te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Siverek’te tamamladi. Ankara Ziraat Lisesi’ni bitirdikten sonra A.Ü. Ziraat Fakültesi’ne kaydını yaptırdı.12 Mart dönemi tutuklandı ve Diyarbakır Cezaevi’ne kondu.74-75 yıllarında DDKD´de faaliyet gösterdi.76´da Kawa içerisinde yer aldı ve kuruluşunda etkili oldu.Fikir ayrılıklarından dolayı KAWA´dan ayrılarak Denge KAWA örgütünü kurdu.22 Kasım 1978’de bir arkadaşının düğününe gitmek için, kucağında kızı Yekbun ile beklerken PKK tarafından öldürüldü.

Ferit Uzun

1950’de Siverek’te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini...

Kemal Pir

1952 yılında Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Güzeloluk köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde okudu. 1976 Yıllında Kurdistan devrimcileri grubuna katıldı. 3 Haziran 1977’de üzerinde ateşli silah yakalanması sebebiyle Ankara’da tutuklandı. Ordu Cezaevi’ne nakledildi ve buradan firar etti. 17 Kasım 1978’de Şanlıurfa’da yakalandı ve 15 Temmuz 1979’da Pazarcık’ta tekrar firar etti. Kısa bir dönemini Suriye’de geçirdi. 1979 yılında PKK’nın ülke dışındaki alanlara kadrolarını geri çekme talimatı üzerine Filistin ve Lübnan’daki gerilla kamplarına gitti. 1980 sonbaharında Türkiye’ye dönünce yeniden tutuklandı. 14 Temmuz 1982 Tarihinde Diyarbakır zindanında girdiği ölüm orucunda 7 eylül 1982 günü yaşamını yitirdi.

Kemal Pir

1952 yılında Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı...

Mazlum Doğan

Mazlum Doğan Tunceli ilinin Mazgirt ilçesinde doğdu. Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi ekonomi bölümünde okudu. Serxwebûn adlı derginin ilk genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1979 yılında PKK üyeliği ve kurucularından birisi olmaktan dolayı tutuklandı. Diyarbakır Cezaevi’ne konuldu. 21 Mart 1982’de Newroz gününde hapishane koşullarını protesto etmek amacıyla kendisini astı.

Mazlum Doğan

Mazlum Doğan Tunceli ilinin Mazgirt ilçesinde...

Mehmet Cahit Şener

Email: gsa@gmail.com

1958 Yılında Batman ‘da doğdu. Mersin Öğretmen okulundan mezun oldu. 1978 Yılında Fis Köyünde yapılan PKK nin birinci kongresine katıldı. 1979 da tutuklandı. 11 Yıl cezaevlerinde direndi. Tahilye olunca Gerilla olamak için gitti. PKK 4. Kongresinde Abdullah Öcalan ve sistemini eleştirince, Kamışlo Kentinde Suriye Muahabaratının yardımıyla Öcalan’ın tetikçileri tarafından katledildi.

Mehmet Cahit Şener

1958 Yılında Batman ‘da doğdu. Mersin...

Mehmet Hayri Durmuş

1955 Bingöl de doğdu. Hacetepe Tıp Fakültesi dödüncü sınıfı öğrencisiyken okulunu terk etti. PKK nin 1. Kongresine katıldı. 1979 Yılında Kızıltepe’de gözaltına alındı. Diyarbakır sıkıyönetim mahkemelerinde PKK merkez komite üyesi olarak siyasi savunmalar yaptı. Cezaevindeki baskı ve işkencelerin son bulması, savunma hakkının tanınması için 14 Temmuz 1982 Günü girdiği ölüm orucunda, 12 Eylül 1982 günü yaşamını yitirdi.

Mehmet Hayri Durmuş

1955 Bingöl de doğdu. Hacetepe Tıp...

Necmettin Büyükkaya

Kürt siyasi hareketi içerisinde özgün duruşuyla bilinen ve Neco olarak tanınan Necmettin Büyükkaya, 1943 yılında Siverek’ in Hadro köyünde doğdu. 1969 yılında devrimci doğu kültür ocakları (DDKO) adlı Kürt derneğini kuran 13 kişilik grubun arasında yer aldı ve DDKO’nun ilk başkanı seçildi. Diyarbakır zindanında işkence ve zulma karşı direnirken 1984 Yılında işkence ile öldürüldü.

Necmettin Büyükkaya

Kürt siyasi hareketi içerisinde özgün duruşuyla...

Sait Çürükkaya

1968 de Bingöl’de doğdu. Çukurova tıp fakültesi 3. Sınıfa kadar okudu. 1990 Yılında gerilla olarak dağa çıktı. 10 Yıl gerilla komutanlığı yaptı. 2002 Yılında Almanya’ya geldi. Almanca ve İngilizce öğrendi. Bremen üniversitesinden mezun oldu. Üç adet işyeri kurdu. 2014 Yılında Daiş’ e karşı savaşmak için Kurdistan’a gidip peşmergeye eğitim verdi. Bombanın patlamasıyla Naveran bölgesinde yaralandı, Koblenz askeri hastahanesinde yaşamını yitirdi. Kürdistan parlementosu tarafından kendisine General ünvanı verildi.

Sait Çürükkaya

1968 de Bingöl’de doğdu. Çukurova tıp...

Zeki Adsız

Zeki Adsiz 1948 Bingölde doğdu. İstanbul Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Aktif olarak siyasete atıldı. 12 Mart darbesi döneminde tutuklandı. Bingöl Şehrinde öğrenci gençliğin en popüler lideriydi. Büngöl ve Diyarbakır da İşçi sendikası başkanlığı yaptı. PSK nin kurucularından biriydi, yurt dışına çıktı, “TKSP-Roja Welat” adlı yeni bir ögüt kurdu, kanser hastalığına yakalanarak 1990 da yaşama veda etti.

Zeki Adsız

Zeki Adsiz 1948 Bingölde doğdu. İstanbul...

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerezler kullanıyoruz. Sorun yok, rahat olun. Size özel herhangi bir bilgiyi yayınlamıyor ya da paylaşmıyoruz. Anladım Daha Fazla