Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir. Hiç bir partinin düşmanı da değidir. Kürt partilerinin doğru politikalarını destekler, yanlış politikalarını eleştirerek yol göstermeye çalışır.

Seyid Rıza ve Dersim

Seyid Rıza

Dersim katliamı ve Seyid Rıza yı iyi tanırmısınız? Bu Filmi izleyiniz.

Yazar: Seyid Rıza

Seyit Rıza, Babasının Adı Seid İbrahimdir. 1863 Yılında Dersim mıntıkasında Lirtik köyünde doğdu. - 15 Kasım 1937, Elâzığ Türkiye Cumhuriyeti tarfından yaşı yetmişin üzerinde olmasına ragmen idam edildi. İdam gerekçesi de Cumhuriyete karşı Dersim Halkını bir Kürt devleti kurmak amacıyıla isyana kaldırmaktır. Gerçekte ise İttihat ve Terraki ve Kemalist Rejim 1919 Yılında Koçgiri den başlayarak, Kürdistan'daki bütün bölgeleri katliamdan geçirdi. Sıra Dersim’e geldi. Katliamla otoriteyi kulunca Seyit Rıza'yı yakaladı. Seyit Rıza idam edilmeden önce Mustafa Kemal Elazığ Merkez Tren İstasyonu'nda görüştürüldü. Bu görüşmeye göre; Mustafa Kemal, Seyit Rıza'dan af dilemesini istedi ve Ve Seyi Rıza teklifi Ret etti. Görüşmeden sonra Mustafa Kemal'e karşı "Ben sizin hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu, ama ben de size boyun eğmedim, bu da size dert olsun" dedi.

Tüm Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınızı yayınlanmıyoruz

18 − 15 =

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerezler kullanıyoruz. Sorun yok, rahat olun. Size özel herhangi bir bilgiyi yayınlamıyor ya da paylaşmıyoruz. Anladım Daha Fazla