Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir. Hiç bir partinin düşmanı da değidir. Kürt partilerinin doğru politikalarını destekler, yanlış politikalarını eleştirerek yol göstermeye çalışır.

Mustafa Barzani belgeseli

Molla Mustafa Barzani, Kürt Lider Ömrü boyunca Kürdistan dağlarında halkı için savaştı. Bu O’ nun Kurmanci dilinde yapılmış belgeselinin birinci bölümü.

Yazar: Mele Mustafa Barzani

Genç yaşlarında Osmanlı ordusu kendisi ve ailesini tutuklayıp Diyarbakır'a sürgün ve hapse gönderdi. 12 yaşında iken, ağabeyi Abdülselam idam edildi. 1919 yılında İngiliz işgalcilerine karşı yürütülen isyana katıldı. 1931'de büyük kardeşi Şeyh Ahmed'in başlattığı ayaklanmada yer aldı.  1943'te Bağdat yönetimine başkaldırdı. Ağustos 1945'te geniş çaplı bir ayaklanmaya dönüşen bu hareketin bastırılması üzerine peşmergeleriyle birlikte İran'a geçti. Kürt Mahabad Cumhuriyeti'nin kuruluşunda önemli rol oynadı. Mahabad Cumhuriyetine son verilince, yaklaşık 500 silahlı peşmergeleriyle Sovyetlere geçti. Eylül 1961'de tekrar Güney Kurdistan’da ayaklanma başlattı ve peşmerge kuvvetiyle güney Kurdistan'ın büyük bir bölümüne egemen oldu. Bağdat rejimine karşı silahlı mücadeleyi sürekli kıldı. Cezayir anlaşmasıyla Partisi KDP geri çekildi. Hastalandı.1976'da Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti ve orada vefat etti.

Tüm Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınızı yayınlanmıyoruz

5 × 1 =

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerezler kullanıyoruz. Sorun yok, rahat olun. Size özel herhangi bir bilgiyi yayınlamıyor ya da paylaşmıyoruz. Anladım Daha Fazla