Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir. Hiç bir partinin düşmanı da değidir. Kürt partilerinin doğru politikalarını destekler, yanlış politikalarını eleştirerek yol göstermeye çalışır.

YAŞAMI DEĞERLİ KILMAK

— YAŞAMI DEĞERLİ KILMAK—-
Doğada var olan bütün cisimler değişim ve gelişim içerisindedir. Hareket halinde olan bütün cisimler nicel veya nitel değişime uğrar yaşamsal süreçte oluşan şartlar veya koşullar değişimi zorlar.
Hayatta değişmeyen tek şey vardır oda değişimdir.
Bu devinim diyalektik bir kuraldır.
Her an değişen bir yaşamın içindeyiz, her şey değişiyor. İnsanlar hayatları boyunca değişime uğrarlar, bireysel gelişim düzeyi arttıkça ve bunu hayatımıza yansıttıkça her daim ileriye doğru bir değişim olur.
Kusursuz bir yaşam sürmeyiz belki, ancak mükemmel bir yaşam yaratmak kendi elimizdedir. Hayata ve kendimize verdiğimiz değerle mükemmeli yakalayabiliriz. Çoğu insan yüksek ruhani değerlerle yaşadığında dünyanın daha iyi bir yer olacağını kabul eder. Ancak çok az kişi de bu değerlerin toplumda yeşermesi için mücadele eder. İnsanın kendi değerleriyle yaşaması, değerlerin sadece görünmekle kalmayıp aynı zaman da başkalarına dokunmasını ister.
Aslında değerleri bilinçli bir şekilde kendimize mal edip yaşamayı seçmedikçe değerler anlamsızlaşır. Onları daha güzel günler için kullanmayıp, aklımızın bir köşesine kilitlersek hiç bir önemi kalmaz.
Değerlerimizi davranışlarımızla topluma rehber edip, beynimizde köklenmesini sağlamalıyız. Eylemlerimizle yeşertip büyümesini, kalbimizde çiçeklendirebilmeliyiz. Düşüncelerimizin, davranışlarımızın, varlığımızın bir parçası haline getirene kadar uğraşmalıyız.
Ancak bu şekilde harekete geçirerek değerler alışkanlık halini alır. Üzerinde düşünmeksizin, eyleme geçirmeden önce avantaj ve dezavantajlarını hesaplayıp tartmadan ifade etmek doğru olmaz.
.
—Hayatımızı güçlendiren değerler vardır.
—Sadelik, tüm değerlerin güzelliğidir.
—Hakikat, tüm değerlerin temelidir
—Memnuniyet, tüm değerlerin en somut örneğidir.
—Saygı, tüm değerlerin göstergesidir.
—Neşelilik, tüm değerlerin kanıtıdır.
—İçe dönüklük, tüm değerlerin anahtarıdır.
—Alçak gönüllülük, tüm değerlerin koruyucusudur.
—Sabır, tüm değerlerin kalesidir.
—Tatlılık, tüm değerlerin tadıdır.
—Saflık, tüm değerlerin annesidir.
—Cesaret, tüm değerlerin kalbidir.
—Sevgi, tüm değerlerin kraliçesidir.
—Huzur, tüm değerlerin kralıdır.
—Dürüstlük, tüm değerlerin ustasıdır..
—Güven ise bütün bunların ana membasıdır.
Değer kavramının kökünde güçlülük, süreklilik ve özgürlük anlamı yatar. Değer kavramı, eylemsel bir kavramdır. Her eylem bir değer üretmektedir. Herhangi bir değerin var olabilmesi için bir eylemin oluşması gerçekleşmesi gerekir. Hiç bir değer yerinde kalıcı ve durgun değildir.
Örnek vermiş olursak: Sevgi değerinin var olabilmesi için sevgi eyleminin gerçekleşmesi, saygı değerinin var olabilmesi için saygı eyleminin olması gerekir. Durgun bir düzeyde ne sevgi vardır ne de saygı. Sevgi sanıldığı gibi duyusal bir değer değil, bir eylemsel değerdir. İnsanın değerlerini ortaya koyabilmek için bunun altında yatan nedenleri bulmak lazım.
İnsan hayvanlardan ayrılarak, kendi eylemiyle, kendi emeği, ve alnının teriyle yaşadığına göre, insan doğaya karşı koyan eylemiyle diğer varlıklardan ayırt edilir. Başlı başına bir güçtür, başlı başına bir değerdir.
Yaşantımıza zenginlik kazandırmak diğer insanların hayata bakış açılarını anlamamızdan geçer
Yazar kendi kendisine Hayat nedir ? diye sormuş ve konuyu enine boyuna düşünmüş. Sonuçta ölümün kaçınılmaz olduğuna karar vermiştir.
Yaşamınıza değer verin, yaşamınız sizin sanat eseriniz olmalı. Kendinizin biricik ve değerli olduğunu yaşamın elinizdeki tek yaşam olduğunu bilmemiz gerekir. Onu yapabildiğimiz kadar güzelleştirelim. Çevremizdeki insanlarla ilişkileri önemsemek, yaşamdan zevk almayı öğrenmeliyiz. İlk önce kendimize karşı dürüst olalım, duygularımızı nazik ve sessiz bir biçimde dışa vurabilmeliyiz.

Gülcan IŞIK
KOÇGÎRÎ

Yazar: Gülcan Işık

1966 tarihinde Erzincan Refahiye' de doğdu. İlk ve ortaokulu Refahiye'de, Liseyi dışarıdan bitirdi. Açıköğretim Halkla İlişkiler Önlisans mezunu. "Ben İllegal yağmur damlası" adlı şiir kitabının yazarıdır.

Tüm Yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınızı yayınlanmıyoruz

thirteen + 2 =

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerezler kullanıyoruz. Sorun yok, rahat olun. Size özel herhangi bir bilgiyi yayınlamıyor ya da paylaşmıyoruz. Anladım Daha Fazla