Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir. Hiç bir partinin düşmanı da değidir. Kürt partilerinin doğru politikalarını destekler, yanlış politikalarını eleştirerek yol göstermeye çalışır.

Çetin Güngör

ÇETİN GÜNGÖR (SEMİR)
„İçine girdiği örgütün ilk demokrat şehidi oldu.“ Yoldaşları, onunla ilk yola çıkan, onu tanıyanlar böyle diyorlar..
Dersim soykırımları ciroklarıyla büyüyen nesilden olup, aydın, entelektüel devrimci bir öğretmendi. Ayrıca gelişen 68 akımdan etkilenir. Öğretmenlik yaptığı Dersim bölgesinde Tunceli Öğretmen Okulu’nda tartışılan Ulusal sorun ve çözümüne ilgisiz kalmaz. Kısa zamanda oluşan ilk çekirdek kadro içinde yerini alır. Eski bir yoldaşı onu söyle anlatıyor:

“Kavrama düzeyi yüksekti, doğrusu çok zeki ve güvenilirdi..
Sözü dinlenilir, saygı duyulan kişiliğiyle kendini sevdiren biriydi. İlk kongreden hemen sonra ara kongrede MK seçildi..Kararlı, mert, korkusuz yanı hakimdi. Devrimci kişiliğe sahip okuyan, araştıran yanıyla saygı duyuluyordu..“

Başka bir yoldaşı da “Devrimci olmanın tüm erdemlerine sahip altın gibi çekiciydi“ diyor.
Çetin Güngör…
Ya xizır ti esto..

Koca yürekli Semir nasıl anlatılır ki..!

Aradan yıllar geçmesine rağmen karanlıkta gelenin korkulu rüyası olmalı ki, her karanlığı ışılıtılı gözleriyle delmek istiyen hâlâ ona benzetilen oluyor..!
Örgüt içinde ilk başkaldırıyı yapan ve en fazla etkileri olan biri olmuş..
Kim ki karanlık güruhun zulasına işaret ettiyse onu „ikinci Semir“ diye vurdular.
O, örgütleme ve askeri yönü güclü, arkadaşları ve halk tarafından taktir edilen, sevilen, toparlayıcı bir millitandı.

Yazar: Çetin Güngör

1958 de Dersim' de doğdu. Bir müddet öğretmen olarak çalıştı. 12 Eylül 1980 Öncesi PKK Merkez üyeliğine seçildi. KUK ile PKK arasındaki çetışmaları durdu.1981 Yılından itibaren PKK Avrupa sorumluluğu yaptı. Türkiye soluyla birlikte anti faşist cephe yi kurmaya çalıştı. Öcalan ve PKK deki diktatörlüğe yönelttiği eleştirierden dolayı Stokholm de, 1985 Yılında katl edildi.

Tüm Yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınızı yayınlanmıyoruz

three + six =

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerezler kullanıyoruz. Sorun yok, rahat olun. Size özel herhangi bir bilgiyi yayınlamıyor ya da paylaşmıyoruz. Anladım Daha Fazla