Vengma, hiç bir partinin borazanı değildir. Hiç bir partinin düşmanı da değidir. Kürt partilerinin doğru politikalarını destekler, yanlış politikalarını eleştirerek yol göstermeye çalışır.

Kürtçeye duyulan bu öfke neden?

Bir baba ve oğlu kendi anadilleri ile konuştuğu için kurşun yağmuruna tutuluyor. Baba Kadir Sakçı hayatını kaybetti, oğul Burhan’nın durumu ağır.

Benzeri nedenler ile saldırı ve cinayet ile sonuçlanan bir çok olay oldu, daha da olacak gibi.

Çok övünülen, aynı cephede savaşılan Osmanlı döneminde bile kimse anadili ile konuştuğu için öldürülmedi.

Acaba dünyada anadilini konuştuğu için insanların öldürüldüğü başka bir ülke varmı? Türkçe konuştuğu için Diyarbakır’da yada Hakkari’de burnu kanatılan bir tek kişi varmı? Neden bu ülkede birlikte yaşadığı 25-30 milyonluk bir halkın konuştuğu dili öğrenmek yerine anadilini konuştu diye adam öldürmek akla gelir? En azından türkçe kadar zengin, tüm baskılara rağmen yaşayan ve gelişen kürtçeye duyulan bu öfke ve korku neden?Her ulusun anadilini konuşabimek onuru ve kutsalı değilmidir? Yoksa anadilinde konuşabilmek evrensel bir hak değilmi?

Virüs gibi yayılan bu öfkeyi sokağa taşıranlara cesaret veren kim? Kin ile dolu Hikmet Usta denen bu zavallı insanlıktan çıkıp nasıl bu hale geldi?

Yapılan anketlerin birinde ülkenin batısında yaşayanların çoğunluğu kürtler ile komşu olmak istemiyormuş, neden? Bu soruların yanıtı için illa sosyolog yada pisikolog olmayada gerek yok.

Sadece Tv. lerdeki haberleri izleyin yeter.En önemli ve endişe duyulması gerekende bu olay karşısında üzerine “Ölü toprağı” serpilmiş gibi toplumun sessiz kalması.

Yazar: Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu Urfa doğumlu, Tıp fakültesi mezunu hala doktor olarak çalışıyor. 12 Eylül darbesinde tutuklandı. Diyarbakır askeri cezaevinde tutuklu olarak kaldı.

Tüm Yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınızı yayınlanmıyoruz

nine − 4 =

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerezler kullanıyoruz. Sorun yok, rahat olun. Size özel herhangi bir bilgiyi yayınlamıyor ya da paylaşmıyoruz. Anladım Daha Fazla