Take a fresh look at your lifestyle.

Mihraç Ural bombalı saldırıda yaralandı

115
Esed rejiminin iskenderun Tugayı komutanı Mihraç Ural`a, Lazkiye kırsalında bombalı saldırı duzenlendi.
Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre bu gün akşam saatlerinde Ebu Amara Tugayı tarafından Mihraç Ural’ın içinde olduğu araç hedef alınarak bombalı saldırı gerçekleştirildi.
Saldırıda Mihraç Ural yaralandı.
Mihraç Ural kimdir: Mihraç Ural ya da diğer bilinen ismiyle Ali Kayalı Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi lideridir. Gençlik yıllarında THKP-C`de politik faaliyetler yürüttü.
Mahir Çayan’ın Kızıldere Olayı’nda öldürülmesinden sonra THKP-C’de bölünmeler yaşandı. Bu bölünme sonrası Ural THKP-C (Acilciler) kanadında yer aldı. Bir süre sonra lider konumuna seçilen Ural,  Acilcilerin ana omurgası olan Halkın Devrimci Öncüleri adlı oluşumu kurdu.

Mihra%C3%A7+Ural+kimdir+nereli+ka%C3%A7+ya%C5%9F%C4%B1nda?+

 

Mihraç Ural, yasa dışı örgüt faaliyetleri nedeniyle tutuklu olduğu Türkiye’den 1982’de Suriye’ye firar etti. Ertesi yıl Hafız Esad’ın kardeşi Cemil Esad’ın emriyle Suriye’de vatandaşlık belgesi aldı ve Lazkiye’ye yerleşti. Suriye’de kaldığı süre zarfında varlıklı biri haline gelen Ural, Hatay’ın Samandağ ilçesi başta olmak üzere civar bölgelerdeki halkın Suriye hükümetine sempatisini sağlamak için çalışmalar yürüttü.

2012 başlarında mezhepsel taban üzerinde faaliyet gösteren “İskenderun Sancağının Kurtuluşu İçin Halk Cephesi – Suriye Direnişi” örgütünü faaliyete geçirdi. Aynı yıl, oğlu Bedrettin İbrahim Ural da Suriye Silahlı Kuvvetleri’nde teğmen rütbesiyle göreve başladı. Suriye İç Savaşı’nın sivil ayaklanma safhası döneminde Baniyas Kuşatması’nda hükümet karşıtlarına müdahalede eden grupların içerisinde yer aldı. Suriye İç Savaşı sırasında liderliğini yürüttüğü Suriye Direnişi ile birlikte 2014 Lazkiye Taarruzu’nda komutan olarak savaştı, Özgür Suriye Ordusu ile çatışmalara girdi.

3-4 Mayıs 2013’te Suriye’nin Tartus ilinde Sünnilerin yaşadığı el-Beyda ve Baniyas kasabalarında Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen ve çoğu çocuk ve kadın yüzlerce sivilin ölümü ile sonuçlanan katliamları bizzat yönetmekle suçlandı. 

Kaynak:  wikipedia

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nine − one =