Take a fresh look at your lifestyle.

HDP Barajın Altında Kalmalıydı

96

Maşallah Erdoğan// Hep’ten bu yana ; dep ‘ten onlarca yöneticisi oldürülüp başkanı içeri alınmasına , vekillerin idamla yargılanmalarına , getirilen anti demokratik seçim sistemine , isimlerini bile unuttuğumuz açılan , kapattırılan partilere rağmen hdp ‘te dahil ” kürd parti ve vekillerine ” Meclis yolu açılarak: BM lerin 1960 yılında kabul ettiği sömürge ve azınlıklarla ilgili 1514 (xv ) sayılı kararı Türk -Kürd kardeşliğine , ortak vatan İstemi’ne ” uygun ” olarak rafa kaldırılmıştır . Ha keza AGİK ‘in 21 kasım 1990 da , Cumhurbaşkanı Özal’ında imza attığı azınlık ve etnik gurupların haklarını güvenceye alan ” yeni bir Avrupa için Paris şartı ” aynı akıbete uğramıştır .
Kısacası anayasada adı geçmeyen kürdlerin ; kurdukları sivil partiler sistem içine çekilerek , çoğu zamanda barajı aşması sağlanarak kürdlerin meşru savunması :Hem içerden hemde dışardan gelebilecek tepkileri frenleme adına sözüm ona “yasal ve parlementer ” mücadeleye heba edildi .
DEP’in kapatılması döneminde bile mevcut 17 milletvekilinin dokunulmazlığının  kaldırılması yerine sadece 13’ün dokunulmazlığı kaldırılıp diğer dördünü Meclis’te tutmak kaydı ile hem erken bir genel seçimin önü kesildi hemde dışarıya ” bu Meclis’te kürd vardır ” mesajı verilerek gelebilecek  tepkiler asgari düzeye çekilmiş oldu .
Yıllardır Kürd partilerinin Meclis’te olmamasını savundum durdum, meclisteki çalışmalarının Kürde getirisinin olmadığını işaret ettim , en son hdp’in baraşı aşmamasının kürdlerin meşru müdafasına yeni bir ivme kazandıracağını vurguladım. Bunun aksini iddia edenlere derdimi anlatamadım , yada işlerine gelmedi .
Bütün bu söylediklerimin daha iyi anlaşılması için SHP ANKARA MİLLETVEKİLİ Mümtaz soysalın 11 ekim 1991 de milliyet gazetesinde yayınlanan görüşünü okumakta ve anlamakta fayda var .( seçimlerde SHP- HEP ittifakına istinaden ) ” SHP den koptuktan sonra HEP’ i kuran Bu milletvekillerinin tekrar SHP’ye alınması Türkiye için son derece yararlı bir yaklaşımdır. Eğer bunu yapmasaydık Kürt kökenli vatandaşlarımız HADEP ve zamanında kongresini yapamadığı gerekçesiyle seçimlere katılamayacağı için Siyasal haklarından mahrum kalacaktı , buna bir de Türkiye’de azınlıklara ayrıcalık yapıldığı kampanyası eklenirse ,bu toplumun birleşmiş milletler kararları uyarınca selfdeterminasyon hakkı doğacaktı. Oysa TBMM ‘ye katılmaları bu hakkı ortadan kaldırıyor çünkü BM’ in 1970 lerde aldığı karar selfdeterminasyon hakkını bu koşullara bağlıyor” ( milliyet .11 ekim 1991 ) ( meali :meşru mücadelelerini ellerinden aldık diyor ).
Kısaca geçmişte ittifaklarla , bügünlerde baraj aştırılarak Kürdler ; kürdün eliyle BM ve PARİS şartlarından mahrum bırakılıyor .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − 9 =