Take a fresh look at your lifestyle.

ABD / AB Eksenli Siyaset Kazandırır

49

Maşallah Erdoğan // Rusya hem ABD’nin hemde AB’nin gardını Ukrayna üzeri AB ulaşacak kazak ve Azeri doğalgazını Ukrayna da ki savaşla , nuccobo ( Türkiye üzeri ) projesini de Karabağ savaşı üzerinden düşürdü . Şimdide son alternatif olan kürd koridoru üzerinden yapmaya çalışıyor . Buna gücü yeter mi bunuda hep beraber göreceğiz . ABD ve Batı’nın baskısına dünyanın nerdeyse yarısına hükmeden Sovyetler ancak 70 yıl dayanabildi .

Dağılmış Sovyetler Rusya’sının İç pazarındaki lüks tüketim , dünya Pazar’ına petrol / doğalgaz ve silahtan başka kayda değer ihracatı olmayan Rusya bu ihracat kalemleri ile bu baskıya ne kadar dayanabilir .Üstelik Son on yılda dışarıya sattığı doğal gaz ve petrolün yaklaşık % 30’unu büyüyen ekonomilerine ,kendi iç pazarındaki talebi karşılamak için aktarmak durumunda kaldılar .

Dolayısı ile Enerji yollarının çeşitlendirilmesinde Rusya’nın gardını düşürecek iki ülke var bunlar Almanya ve Fransa’dır.

Çünkü hali hazırda Rus doğal gazına bağımlı ve bu bağımlılık üzerinden Rusya’nın politik baskısına mahzur durumdalar ve şimdilik başka alternatifleri bulunmamaktadır .

Bu bağımlılığı ve politik baskıyı bertaraf edecek yegane güzergah ; İran Körfezinde bulunan yarısı İran diğer yarısı Katar’a ait dünyanın en zengin doğal gazını ve Irak/kürd doğal gaz/ petrolünü Mısır’ın Nil deltasından başlayıp İskenderuna uzanan Doğu akdenizde bulunan zengin doğal gaz rezervleri ile birleştirip Avrupa ve dünyaya aktaracak kürd koridorudur .

Şimdi Fransanın Suriye’ye asker göndermesini ; hem Suriye de doğabilecek bir otorite boşluğunda geçmişten gelen “haklarını ” Türkiye ve Rusya’ya kaptırmamak hemde AB nin kürd koridoruna direk müdahil olması gerekliliğinin önünü açmaya yönelik bir hamla olarak algılamak lazım .

Ancak butün bu denklemlerin anahtarı / çözümü Rus doğal gazına bağımlı , İran’la yıllık ticaret hacmi 20 milyar € olan Almanyadır. Yıllardır dünya ihracat / ithalat şampiyona almanyanın onayını almadan orta Doğuda sınırları değiştirmek olanaklı değil .
Dolayısı ile Kürdlerinde kendilerini sınırları ile ifade edebilecekleri bir orta doğu şekillenmesinin Almanya’nın onayından geçmesi gerekmektedir . Buda Almanya’nın Golfstrom dan kurtulması , kurtulması içinde kürdkoridoruna kavuşması , kavuşması içinde kürdlerin ikirciksiz olarak ABD/AB eksenli siyaset yapması ile mümkündür . Bunun dışındaki her kürd mevzilenmesi Moskova ya çıkar ve bugün 71 birinci ölüm yıl dönümünü andığımız Qadı Muhammed’in akıbetine uğrar .
*
Bütün hamlelere rağmen gelecekte ; Rusya/İran eksenli siyaset Ortadoğu’da Kürdistanda boğulacak . Biraz zaman alacak ama olacak . Onlar boğulurken Kürdler nefes alacak .

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − two =