Take a fresh look at your lifestyle.

Katalonya Lideri Tutuklandı

36

Katalan lider Carles Puigdemont’un Pazar günü Almanya-Danimarka sınırı üzerinden ülkeye girmesinin ardından Alman polisi tarafından gözaltına alındı.

İspanya’daki özerk Katalonya bölgesinin  lideri Carles Puigdemont, Danimarka sınırında bulunan kuzey eyaleti Schleswig-Holstein’da Alman polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Puigdemont’un nerede tutulduğu hakkında herhangi bir açıklama yapılmıyor.  Avukatı J. Alonso- Cuevillas’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre vekillerle temas için Finlandiya’ya giden Puigdemont hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Alman polisi Puigdemont’u Finlandiya’dan Belçika’ya dönüş yolunda, Danimarka sınırını geçtikten sonra tutukladı. Polisin, İspanya’nın tek taraflı bağımsızlık ilanının ardından Puigdemont hakkında çıkardığı uluslararası tutuklama emrine göre hareket ettiği söyleniyor.

Katalonya’da 1 Ekim 2017’de bir bağımsızlık referandumu düzenlenmiş ve özerk Katalan parlamentosu 27 Ekim’de tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti. 
İspanya hükümeti de aynı gün Katalan parlamentosunu feshetmiş ve eyalette 21 Aralık’ta erken seçime gidilmişti. Erken seçimleri bağımsızlık yanlısı partilerin oluşturduğu birlik kazanmıştı.
Puigdemont ve eski dört Katalan bakan, Madrid hükümeti tarafından görevden alındıktan sonra Belçika’ya gitmişlerdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × 1 =