Take a fresh look at your lifestyle.

Sakine – Salih

73

Salih Müslim’in Çek Cumhuriyetin´de göz altına alınış haberi beni Çekya’dan 1450 km uzaklıkta İtalya´da bulup sarstı.

Trajik olayı duyuran , çek haber ajansı görevlisiydi. Görüşümü almak isteyen sorusuna cevaben :” Bu olaydan, ta buraya kadar istihbaratçıların pis kokusu geliyor, yeni kurulan hükmet oyuna gelmesin” i sürmanşete aldırtıp hemen Çekya’ya döndüm.

Yol boyunca çok sayıda uzman, gazeteci, olayı yakından bilen veya şahit olan Kürdlerle   konuştum. Pazartesi sabahı  vardığım Prag´ta doğrudan mahkeme önünde yapılan spontane gösteriye gittim .

4 gün süren yoğun araştırma, görüşme, izleme sonucu vardığım sonuç; 9 Ocak 2013 de Paris’te üç Kürd savaşçı kadının uğradığı kanlı saldırının analojik tablosunun kaba hatlarını ortaya çıkardı.

Salih Müslim ile AP deki Kobane Konferansında

Salih Müslim’i Çekya gibi sosyalizmden kapitalizme geçiş sürecini yaşayan, hukuğun işlemediği, polis devletinin bütün izlerini taşıyan, derin devletin hükmettiği bir ülkeye  “ikna” ederek getirenler kim veya kimlerdi? Ne “gariptir ki” onun Çekya´ya gelmesini sağlayanlardan bir-ikisinin, onun gözaltına alınmasından sonra mahkeme önünde gösteriyi organize eden kişiler arasında da yer almalarıydı!

Üzerinde bir düzine soru işareti yerleşen avukatı/avukatları da ( ki 48 saat içinde değişen 2 avukatıda daha stajerlik dönemlerinden yakinen tanıyorum) büyük bir ihtimalle bulan, tutan, basının bilgilendirilmesi için dahi avukatın ismini/isimlerini tüm ısrarlara rağmen son ana kadar gizleyen, basının bilgilendirilmesi önünde duvar ören  kişi/kişiler da aynı şahıslardı .

Ki basının bilgilendirilmesi, gözaltına alınan kişinin avukatı olmanın getirdiği bir sorumluluk, yüklenilen bir görevdir ve basın o süreçte Sayın Salih Müslim´ in özgürlüğüne kavuşabilmesi için var olan en etkili araçlardan birisiydi.

Çek Cumhuriyetinin uluslararası ceza hukukunda simge olmuş uzman-avukatların gönüllü olarak  gurup halinde ( Kominist Partisi Başkanı , parlamento başkan yardımcısı, hukuk alanında  saygınlığıyla tanınan şahısta dahil) olayı üstlenmelerini engeleyenlerde aynı isimlerdi.

Salih Müslim tüm bu engelemelere, mayın tarlasının içine sürüklenip orada ona yardım elini uzatanların durdurulmak istenmesine  rağmen, dünyanın farklı ülkelerindeki kadim Kürt dostlarının ve yeryüzünün dört bir yanından sesini yükselten demokratlar, yollara dökülüp Prag a gelen kitle sayesinde özgürlüğüne kavuştu .

Gözlemlerim, izlenimlerim, 4 gün yaşadıklarım,  ben de tüm acılarıyla üç onurlu kürt savaşçısı kadının  Paris’te gaddarca katledilmelerini çağrıştırdı .

Sakine Cansız ve katili Ömer Güney

 

Çek Cumhuriyeti’nin eski istihbarat şefinin, basına son derece cesurca verdiği bilgilere, röpörtajlara bakmak bile konuyu anlayabilmek için kafi.

Bu kişilerin 4 günlük süreçteki her zaman dilimi  üzerine başlı-başına detaylı makale yazılabilecek kadar veri  var.

Kürd siyasi örgütleri/partileri kendilerine doğal olarak  eğilim gösteren gözü kanlı istihbarat unsurlarına karşı  koruma gayreti, çabası içine girmedikleri, sızmaları tespit edip vaktinde etkisiz hale getirmedikleri sürece maalesefDr.Kasemlu-Dr.Şerefkendi-Sakine – Salih olaylarına daha çok şahit olacağız.

Uyarmak bizim görevimiz. Gerekenleri yapmaksa partilerde sorumlu olduklarını iddia edenlerin. Kümes açık bırakılırsa tilki  boğazlar. Suçlu olan tilki değil , kapıyı açık bırakandır .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 2 =