Bakur’un Delileri

İbrahim Yazğan // Kuzey Kürdistan’da devlet aklı, desteği, teşfiki ile kırk yıldır oluşturulan bir siyasi klik var. Bu devlet destekli kliğin oluşturduğu bir siyasi yapı ve anlayışı var.

Pkk nin bir proje ve devletin Kürdlerin başına ördüğü bir çorap olduğu iddaları hep vardı. Ama bunu dillendirenlere,  ya ajan, hain, işbirlikçi gözü ile yada deli gözü ile bakıldı. Çünkü bakur kürdlerinin Pkk memnunları çok, şikayetçiler azdı.

Taki Hdp legal alanda 81 milletvekille iktidar ortaklığı konumuna yükseldiği halde AKP’y, “kaçak çayımızı içer gideler” diye elinin tersi ile itene kadar.

Pkk’da illegal alanda öz yönetim ilanları ile hendek siyasetine baş vurana kadar

Hendeklerle beraber bakurda legalde Hdp’den, illegal olarak Pkk’den çok memnuı az şikayetçiyken,  birden çok şikayetçi az memnun oldular.

Çünkü hendekler ve özyönetim ilanları kürdlerin tüm ittirazlarına rağmen yapılınca hdp ve Pkk nin proje yapılar olduğu herkes tarafından kavrandı. PKK hakkında söylenenler komplo teorisi veya bir kaç delinin uydurduğu bir şehir efsanesi olmaktan çıktı ete kemiğe büründü. PKK hakkında iddia edilenler bir kaç kişinin algısı olmaktan çıkıp bir olguya evrildi.

Devletle Hdpkk danışıklı bir kurguydı ve bir oyun oynanıyordu. Artık Kuzeyde ilk kez bu oyunu bir kaç kişi değil, büyük çoğunluk görmüş,  Hdpkk devlet destekli olduklari tescil edilmişti.

Hdpkk’ya katılımda tevveccüh, itibar inanç, kalmamış neredeyse baharken birden kar yağmış her tarafı buz kesmiş ve hdpkk ilkez kış görmüştü.

Pkk ilk günden ”KÜRDİSTAN’DA ZORUN ROLÜ”nün eğitimini devlettten almış, Kürdistana adım atar atmaz önce muhaliflerini  tehdit, tasfiye ve katlederek  kendini Bakur Kürdistan’ın alternatifsiz tek hakimi tek seçeneği olarak dayatmıştı..  Deli, ajan, işbirlikçi, hain diye bakılanlar aniden  kurtarıcı , saygın, değerli görüşleri  olan karizmatik insan oldular.

40 yıllık hdpkk dağında kış yaşarken ilk kez Bakur’un ”Delilerine”, ”ajanlarına” , ” işbirlikçileri”nin bağına gün doğmuştu, zulüm dönemi sona ermiş yepyeni bir sürece başlamıştı.

Pkk’nin  40 yıllık saltanat devri sefa devri bitmişti. Bu müjdeyi artık ilan etmek dağıtılan bastırılan susturulan sindirilen gerçek Kürdistan sevdalısı insanların 40 yıllık zulüm dönemi sona ermişti.

Ama Bakurda herkes bir birinden korkar bir birine güvenmez bir birine inanmaz yapıldığı için bir avuç eski ajan hainlerden Bakurun delilerinin dışında kimse henüz ortaya çıkıp birşey yapamıyordu.

Avrupa’da yıllardır bunu söyleyen yazan çizenler vardı ama Bakurda henüz bunu cesaretle söylecek kimseler yoktu. Bir avuç  -deli- haricinde.

Çok değil bir enfazla iki yıl öncesine kadar Pkk muhaliflerinin bir partisi gazetesi televizyonu olmadığı için sanalda internette saklı gizli resimsiz profiller arkasına saklanarak yazan çizen Pkk muhalifleri yavaş yavaş gerçek isimleri adları ile ortaya çıktılar ve her gün bu cesaret ve özgüven sahibi insanlar artarak ortaya çıkmaya meydana inmeye devam ediyorlar.

Bakur’da bunu açık aleni yazan söyleyen o bir avuç  delilerden biri olarak hem Pkk’nın tehditlerine hem de devletin soruşturmalarına uğrayan biri olarak,  hakkımızda davalar açıldı, cezalar kesildi, tutuklandık bir kısmımız  hala tutuklu.

Peki biz onlardan daha mı fazlayız… hayır,
peki biz onlardan daha mı güçlüyüz… hayır ,
peki biz onlardan daha mı imkan olanak sahibiyiz… hayır.

Onların milyonlarca insan kitlesi, partileri, dernekleri, vakıfları, onların silahlı gücleri, onların sayısız televizyonları, medyası, yüzlerce gazeteleri, dergilerii radyoları, trilyon dolara yakın parasal güçleri ve taşeronluklarını yaptıkları işgalci devletlerin desteği ve korunması var.

Buna mukabil bizim sadece sosyal medyayı kullanan, kellesini hem devlete hemde Pkk’ya  karşı koltuğuna almış bir avuç  -delimiz- var.

Bize hem devlet, hemde pkk taraftarları her gün saldırıyor. Sosyal medyadan  adreslerimiz şikayet edilip kapatılıyor. Hemen her gün ve her birimiz  cezalar alıyoruz.  Şahsımıza ve ailemize tehditler küfürler ediliyor:
Kimimizi uslubumuz üzerinden,
kimimizi geçmişimiz ,
kimimizi özel yaşantımız,
kimimizi de iş hayatımız üzerinden saldırıyorlar.

Yüzümüze söyleyemediklerini gıybet yaparak ve  karalıyorlar; uyduruk, kıytırık, hayali çamur senaryoları üretiyorlar.

Bakur’un bir avuç -delisi- tespitime binaen kendimden bir örnek vereceğim sayfamda on yıl önce arkadasım dostum olanlar akrabalarım bir çoğu sayfamı terk ettiler. Başımıza devlet yada pkk dan bir bela gelir diye bunu açık açı itiraf edenlerde var. İlk önce kızan küsenler hatta küfür edenler, şimdi haklıydınız özür dileriz demeye başladılar. Yavaş yavaş hatta az ve eksik söylüyorsunuz diyenler bile çıkıyor.

Peki biz bu -ortak vatancı- devlet beslemesi çetenin kadrolarından daha mı politik, daha mı siyasi olarak donanımlı, daha mı tecrübeliyiz? … Hayır! Ama biz onlarda olmayan ahlaka, biz onlarda olmayan Kurdi imana, biz onlarda olmayan Kürdistan sevdasına sahibiz.

Biz halkımızın gerçeğiyiz, özüyüz ruhuyuz!

Bakurun aydını bir kısmı sesini kısmış, bir kısmı susmuş, bir kısmı da kendini ortak vatancılardan vekillik belediye başkanlığı mevki makama satmıştır!

Geriye bir avuç bakurun -delisi- bizler varız! Bizler’de binbir parçayız! Y,eni yeni tanışıp konuşup kaynaşıyoruz. Umutlu, tutarlı olduğumuz kadar heyecanlı öfkeli ve kızgınız.  Köşeli konuşuyoruz. Agresif, nefsi ve bazen de duygusal  davranıyoruz. Bu zamanla olgunlaşacaktır,  Karamsar olmayın! Dayanışmanızı, birliğinizi artırın! Sımsıkı kenetlenin bir birinize..

Görünürde azınlıktayız,  güçsüzüz ama onlardan katbe kat doğru, haklı ve samimiyiz.

Birlik görüşmelerimiz her gün gelişiyor. Kuzey Kürdistan’da  ulusal meclis yayınlarımızı bir kaç kişi ile başlattık ama inanıyoruz ki,  zamanla katlanarak artacağız.

Güçleneceğiz  -aklın yolu birdir- buna olan inancımızla birliğimizi , beraberligimizi hep beraber ilmek ilmek örelim.  Canlı yayın yapmaya devam edeceğiz… evet henüz yeterli gücümüz yok  ama çok çok haklı özgücümüz var!

Herkese selamlar saygılar hürmetler.

01.08.2018

Facebook

 

vengmanett@gmail.com Yazıları
Facebook : Vengma
Contact: Facebook

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


20 + 17 =