Take a fresh look at your lifestyle.

Sınırlar Yeniden Çizilmeli

25

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın Yemen ve Lübnan’ı ele geçirdiğini, Suriye ve Irak’ı da kontrol almaya çalışarak komşularını yuttuğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün İngiltere’nin Londra’da Çatam Haws Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği konferansta konuştu. İran’ın bölgedeki yayılmacı politikasına değinen Netanyahu, “İran, ya direk müdahale ile ya da milisleri ile birer birer komşularını yutuyor. Yemen ve Lübnan’ı ele geçirmiş, Irak ve Suriye’yi de kontrolü altına almak istiyor” dedi.

İran’ın Ortadoğu’daki faaliyetlerinin İsrail ve Sünni Arap ülkelerini yakınlaştırdığını ifade eden Netanyahu yakın bir zamanda İsrail ve Sünni Arapların İran’a karşı ittifak kuracaklarını belirtti. Sykes – Picot anlaşması ile öngörülen sınırların değişime uğradığını ifade eden Netanyahu Ortadoğu’daki sınırların yeniden çizilmesi gerektiğini savundu.

Konuşmasının devamında da İran’ın nükleer silah üretiminin önüne geçilmesi gerektiğini belirten Netanyahu, İran’ın nükleer silah üretmesi durumunda dünya ve bölge için Kuzey Kore’den daha tehlikeli olabileceğini savundu.

krdNews

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + 5 =